Wykładzina dywanowa to wspaniała alternatywa dla tych, którzy chcą poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia. Nie przyciągają kurzu, nie elektryzują się, a dodatkowo sprawiają, że pokój jest ciepły i przytulny. Co prawda, trzeba o nie regularnie dbać, jednak są o wiele trwalsze niż zwykłe dywany. Sklep internetowy, ale także ten stacjonarny oferuje szeroką gamę różnego rodzaju wykładzin dla domów. Wybór często sprawia wiele kłopotów. A jak jest w przypadku montażu produktu na konkretnym podłożu?
Zadbaj o podłoże
Odpowiedni rodzaj i stan powierzchni to klucz do sukcesu zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę wykładziny dywanowe. Sklep oferuje nam szereg rodzajów produktu, jednak o odpowiednie podłoże musimy zadbać sami. W innym wypadku nawet najlepsza wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w naszym pokoju. Zanim zdecydujesz się na montaż wykładziny:
– zadbaj, by na podłożu nie było żadnych zabrudzeń;
– sprawdź, czy parkiet jest suchy;
– wyrównaj i uzupełnij posadzkę, jeśli znajdziesz w niej duże ubytki lub nierówności;
– zagruntuj lakierowany parkiet odpowiednim środkiem;
– zbadaj, czy do pomieszczenia nie dostaje się wilgoć.
Ile wykładziny potrzebuję?
Wykładzinę dywanową najkorzystniej kupić w jednym kawałku tak, by wystarczył on na pokrycie całej podłogi w danym pomieszczeniu. Miejsca łączeń poszczególnych arkuszy mogą być wrażliwe na uszkodzenia. Jak sprzedawane są wykładziny dywanowe? Sklep daje możliwość zakupu rolek o szerokości 2, 4, 6 metrów. Pamiętaj, że przy mierzeniu pomieszczenia musisz dodać kilka centymetrów zapasu z każdej strony, ponieważ podczas przycinania część produktu trzeba będzie odciąć.
Dostosuj sposób montażu do Twojego pomieszczenia
Istnieją trzy sposoby montowania wykładzin podłogowych. Nie każdą z nich można stosować do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Wśród dostępnych opcji możesz wybrać:
– mocowanie na taśmę dwustronną;
To najlepszy sposób montażu wykładzin w niewielkich pomieszczeniach lub tam, gdzie wystarczy jedna część produktu. Paski taśmy dwustronnej należy przymocować do podłogi, równomiernie wzdłuż ścian oraz na środku pomieszczenia. Na taśmy przygotowane do klejenia należy równomiernie rozwijać wykładzinę dywanową, przy czym równomiernie wygładzać ją rękami. Warto zadbać o odpowiedni montaż, zwłaszcza przy progach i drzwiach.
– mocowanie bezklejowe;
Ten rodzaj montażu nie powinien być stosowany w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 20m2. Układanie bezklejowe polega na wywijaniu krawędzi wykładziny do ściany, a następnie mocowaniu jej za pomocą listew przypodłogowych.
– mocowanie na klej;
Mocowanie klejem sprawdza się w dużych pomieszczeniach, na schodach oraz w korytarzach. Klej jest rozprowadzany równomierną warstwą za pomocą pasy. Wykładzina dywanowa jest dokładnie dociskana do podłoża, co gwarantuje jej stabilność.
Wykładziny dywanowe będą doskonałym rozwiązaniem dla wielu pomieszczeń w domu. W sklepach możemy wybrać wiele rodzajów tego typu produktu, dostosowując go do przeznaczenia konkretnych pokojów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *