Odpowiednio dobrany dywan może sprawić, że wnętrze stanie się przytulne, a ten niepozorny dodatek zaważy nad perfekcyjnym dopełnieniem pomieszczenia. Z kolei nieprzemyślany wybór dywanu to pierwszy krok do prawdziwej katastrofy, która zniszczy cały design we wnętrzu. Dzisiaj podpowiadamy więc, jak prawidłowo dobrać właśnie ten dodatek do Twojego pomieszczenia.

Zaczynamy od koloru – odważna czerwień czy spokojne odcienie szarości?


Jeśli zastanawiasz się nad wyborem koloru dywanu do konkretnego pomieszczenia, to pamiętaj, że powinieneś stosować się dwóch odwiecznych zasad.
Po pierwsze: ciemny dywan optycznie pomniejszy pomieszczenie, ale jednocześnie stanie się ono bardziej przytulne. Po drugie: jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, jednak może za bardzo zasłonić piękną podłogę.
Wybierając konkretny kolor dywanu lub decydując się na połączenia kliku barw należy przede wszystkim stosować się do ogólnie przyjętych zasad dopasowywania kolorów. Do stonowanej kolorystyki wystroju wnętrza idealnie będzie pasował dywan w żywych barwach, który ożywi pomieszczenie. Ci, którzy nie do końca lubią eksperymentować i boją się odważnych czerwieni czy zieleni, powinni zdecydować się na wybór tkaniny w spokojniejszych tonach nie odbiegających jednak od kolorystyki aranżacyjnego wnętrza.

Fot. Pixabay.com

Wzór i materiał mają ogromne znaczenie


Z wzorami na dywanach naprawdę trzeba uważać. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne przedmioty i dodatki aranżacyjne w odważne wzory, to lepiej w tym przypadku postawić na neutralny dywan. Z kolei w połączeniu z minimalistycznym wystrojem idealnie sprawdzi się mocny dodatek w postaci dywanu z oryginalnymi zdobieniami, w tym niekoniecznie regularną geometrią.
Jeśli weźmiemy pod uwagę materiał, z którego wykonany jest dywan, to kolejny raz powinniśmy pamiętać o dwóch zasadach.
Po pierwsze: wysokie runo, puszysty materiał czy długie włosie idealnie będą nadawać się do łazienki i sypialni, czyli tam, gdzie stąpamy gołymi stopami. Po drugie: dywany z krótkim, łatwym do czyszczenia włosiem i sylikonowym podbicie idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których często się przemieszczamy – salonie, przedpokoju czy jadalni.
Wybierając materiał, pamiętajmy, że alergicy mogą mieć problem z naturalnymi materiałami, chociażby ponadczasową i elegancką wełną.

Położenie dywanu – tych błędów musisz się wystrzegać


Nie wystarczy kupić dywanu ,,na oko’’ i po prostu przypadkowo położyć do na podłodze. Złu układ dywanu przyczyni się do zaburzenia estetyki całego pomieszczenia. Przyjrzyj się do kilku podstawowym zasadom:
1. Dywan nie może być ułożony tylko pod stołem, ponieważ będzie on sprawiał wrażenie zbyt małego i kompletnie niedopasowanego do wnętrza.
2. Krzesła odsuwane podczas wstawania od stołu nie mogą wystawać poza obrys dywanu.
3. Dywan w sypialni powinien być ustawiony z przodu łóżka lub ze strony, z której wstajemy rano.
4. Dywan musi być ustawiony tak, że umożliwić swobodne otwieranie drzwi.
5. Podłoga podkreśla dywan, dlatego nie powinien on jej zdominować.

Fot. Pixabay.com

Przy wyborze dywanu należy brać pod uwagę nie tylko kolorystykę czy stylistykę danego pomieszczenia, ale także parametry wnętrza. Pamiętaj, że dywan to nie tylko dodatek, który wpłynie na estetykę wnętrza. To także element decydujący o jego funkcjonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *