Dywany to dodatek aranżacyjny często wybierany dopiero na końcu procesu aranżowania pomieszczenia. Jednak to właśnie dywan nadaję wnętrzu wyjątkowej przytulności i dopełniają cały design. Wybór dywanu to tylko pozornie łatwe zajęcia. Liczy się naprawdę wiele – kształt, rozmiar i wzór. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące wyboru dywanu do pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem popularnych wzorów, kolorów i kształtów. Czy na pewno odpowiednio wybrałeś dywan do Twojego mieszkania?

Kolor przede wszystkim
Kolor dywanu naprawdę nie może być przypadkowy. Najlepiej stosować się do ogólnie przyjętych zasad łączenia barw i odcieni. A zasad w tej kwestii jest tak naprawdę niewiele.
Zacznijmy od odcieni. Do większych pomieszczeń warto kupować ciemniejsze dywany? Dlaczego? Ponieważ dywan w ciemniejszych barwach sprawi, że pomieszczenie optycznie będzie wydawać się mniejsze, a zatem również przytulniejsze. Z kolei jasny dywan optycznie powiększy wnętrze o naprawdę skromnych rozmiarach.
Co jeszcze warto wiedzieć o kolorach dywanów? Bardzo jasny dywan raczej nie sprawdzi się w jadalni czy przedpokoju, który jest częścią holu wejściowego. Pewnie częściej będzie on raczej znajdował się w pralni niż w Waszych wnętrzach.
Pamiętajmy, że dywan w naprawdę odważnych barwach może ożywić każde, nawet mocno stonowane wnętrze. Zwykle dobieramy jednak dywany w oparciu o kolory ścian lub dominujące barwy dodatków aranżacyjnych. Warto pozostawać w tych samych tonach kolorów.

Modne wzory, ale nie do wszystkich pomieszczeń
Dywany w odważne geometryczne wzory są naprawdę bardzo modne, jednak nie będą one komponować się z wystrojem każdego pomieszczenia.
Wzór na dywanie musi być odpowiedzią na stylistykę pozostałych elementów aranżacyjnych w pomieszczeniu. W przypadku dość stonowanego designu lepiej sprawdzi się neutralny dywan. Ale czasem warto naprawdę poeksperymentować. Minimalistyczny wystrój zyska charakter dzięki naprawdę wzorzystemu dywanowi. Wszystko w granicach wyobraźni i dobrego gustu.

Kształt i ułożenie dywanu
Kształt dywanu nieodłącznie związany jest z ułożeniem dywanu w konkretnych miejscu w pomieszczeniu. Zacznijmy od dywanu w salonie. Dywan nie może stać tylko pod stołem, ponieważ będzie wyglądał tak, jakby zupełnie nie pasował do wnętrza. Powinien on wyraźnie wystawać za krzesłami, nawet po ich odsunięciu od stołu.
W przypadku sypialni dywan musi wystawać z przodu łóżka oraz tej strony, z której wstajemy rano. Jeśli w sypialni mamy ustawione szafki nocne, to dywan powinien wystawać poza ich obrys.

Materiał dywanu
Powszechnie uważa się, że lepiej jest kupować dywany z niskim runem – są one zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jednak dywany o puszystym i wysokim włosiu odznaczają się zdecydowanie lepszym efektem wizualnym.

Najmodniejsze geometryczne wzory dywanów nie pasują do wszystkich pomieszczeń, jednak są one naprawdę hitem ostatniego sezonu aranżacyjnego. Odważny dywan ożywi każde wnętrze, lepiej jednak nie przesadzać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *