Wydaje Ci się, że sam nie poradzisz sobie z ułożeniem wykładziny dywanowej? Nic bardziej mylnego! Jeśli będziesz trzymaj się kilku zasad i podążał za wskazówkami, to z pewnością uda Ci się podołać temu zadaniu, a na posadzce w Twoim domu nie zagoszczą już zwykłe dywany. Sklep internetowy oferuje swoim klientom krótki instruktaż, dzięki któremu będziesz wiedział, jak zabrać się do prac. Wystarczy zaledwie kilka kroków, a podłoże zmieni się nie do poznania!
Pierwszy krok – mierzenie
Jak kupujemy wykładziny dywanowe? Sklep oferuje nam zwykle sprzedaż na metry. Potrzebną ilość produktu odcinamy z wielkiej beli. Pomieszczenie, w którym pojawi się wykładzina dywanowa, powinno być dokładnie wymierzone. Dodatkowo, do wyliczonej powierzchni trzeba dodać przynajmniej metr zapasu. Podczas przycinania część wykładziny musi być obcięta. Warto również zadbać o odpowiednią szerokość produktu, który zwykle ma od 2 do 6 metrów. Łączenie kilku arkuszy wykładziny nie wygląda najlepiej, dlatego zrezygnowanie z kilku, a nawet kilkunastu połączeń ze pewnością wyjdzie nam na dobre.
Druki krok – przygotowanie podłoża
Podłoże, na którym znajdzie się wykładzina dywanowa, powinno być czyste, suche i równe. Wykładzinę możesz układać na:
– parkiecie drewnianym;
– wylewce podłogowej;
– posadzce ceramicznej;
– posadzce z płytek PCV;
– starej wykładzinie elastycznej.
Lekko zniszczone podłoże betonowe czy z płyt ceramicznych można w prosty sposób wyrównać zaprawą renowacyjną. Z drewnianą posadzką jest o tyle trudniej, że czasem wymaga położenia płyt pilśniowych lub dykty.
Trzeci krok – cięcie i dopasowanie arkuszy
To najważniejsza część prac. Wykładzinę należy dopasować do kształtów pomieszczenia, a następnie wycinać, zostawiając przy tym kilkanaście centymetrów zapasu. Szczególnie precyzji wymaga cięcie w okolicach drzwi i progu. Linia połączenia dwóch arkuszy powinna być umieszczona w miejscu, które będzie najmniej rzucało się w oczy. Poszczególnie części muszą być połączone tak, by zachodziły na siebie.
Czwarty krok – mocowanie
O tym, jak najkorzystniej montować wykładziny dywanowe, poinformuje Cię sprzedawca w sklepie. Zasadniczo masz do wyboru dwie opcje: mocowanie na taśmę lub na klej. Przyklejanie taśmą dwustronną sprawdza się w niedużych pomieszczeniach. Taśmę mocuje się do podłogi, odpowiednio wzdłuż ścian oraz na środku podłoża. Po zerwaniu papieru zabezpieczającego, wykładzinę przykleja się na taśmie i odpowiednio wygładza. Lepiej nie stosować mocowania taśmą dwustronną na schodach.
Układanie wykładziny dywanowej za pomocą kleju zapewnia stabilność i jest dedykowane dla dużych pomieszczeń. Do równomiernego rozprowadzania kleju na podłożu potrzeba specjalnej packi. W dociskaniu arkuszy do podłogi pomocnym może okazać się również wałek.
Jak widzisz, montaż wykładzin nie jest taki trudny, jednak pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na dywany. Sklep internetowy to miejsce, w którym masz możliwość skonsultowania się ze specjalistami, zanim wybierzesz najbardziej optymalną opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *