Angielski to język niezbędny w dzisiejszych czasach, dlatego wielu rodziców planuje posłać dziecko do szkoły językowej już od najmłodszych lat. Jaki jest optymalny wiek do rozpoczęcia nauki? Czy może być za wcześnie?

Angielski dla dzieci? Od kiedy można zacząć?

Dla niektórych może wydawać się dziwnym idea uczenia angielskiego malutkich dzieci, które dopiero uczą się języka ojczystego. Jednak dziś angielski dla 2 latka nie jest niczym rzadko spotykanym. Na takim etapie dzieci poznają pierwsze słowa w języku obcym, słuchają bajki i piosenki, osłuchują się z akcentami. Zaczynają rozumieć i reagować na polecania w języku obcym. Dzięki temu z każdym rokiem możesz poszerzać materiał, dodając nowe słówka i wyrażenia i zachęcając do mówienia. Małe dzieci nie czują wstydu, więc szybciej zaczną mówić, niż ktoś kto zaczyna naukę dopiero w szkole. W wieku 5-6 lat mogą rozpocząć naukę czytania po angielsku – najpierw pojedynczych wyrazów i zdań, a później całych tekstów. 8-9 latek będzie już w stanie płynnie pisać pierwsze zdania i komunikować się.

Osłuchanie się z językiem – czy to ma sens?

Prawdą jest, że cały materiał który malutkie dzieci opanowują przez lata, 9 latek opanuje w kilka miesięcy. Jednak nauka angielskiego dla dzieci to coś więcej niż tylko wkuwanie słówek. Małe dzieci są bardziej podatne na wyłapywanie i rozpoznawanie nieznanych dźwięków, co zwiększa szanse na lepsze rozumienie ze słuchu oraz lepszą wymowę. Takie dzieci akceptują gdy zwraca się do nich zdaniami ze słówkami, których nie rozumieją, gdyż na tym polega nauka języka ojczystego. Z kolei ta metoda może nie odnosić aż takich skutków jeśli jest używana na starszych dzieciach, które mogą czuć się zagubione.

Zalety wczesnej nauki

Uczenie się nowych słówek ma wiele zalet. Przede wszystkim ćwiczy to pamięć dziecka oraz pozytywnie wpływa na jego ogólny rozwój umysłowy, dostarczając bodźców do mózgu. Nauka poprzez zabawę przychodzi im naturalnie, bo tak też poznają świat. Dziecko poznając nowy język, zdobywa świadomość językową, kulturalną i społeczną, poszerzając swoje horyzonty. Jeśli połączysz naukę języka obcego z ciekawą zabawą i rozwojem, dziecko samo będzie chciało dowiadywać się więcej. Wytworzysz w nim chęć do nauki, która jest tak ważna. Będziesz mógł stawiać przed najmłodszym cele komunikacyjne, a nie skupiać się na ocenach, których domeną jest szkoła. Zacznij jak najwcześniej, a ten przedmiot nie będzie stanowił żadnego problemu, gdyż dziecko samo będzie chciało przyswajać nowy materiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *