Recykling dziś jest bardzo ważnym tematem w gospodarce, ale także w poszczególnych gospodarstwach domowych. Zdobywa coraz większą popularność ze względu na rosnącą świadomość na temat środowiska. Recykling plastiku jest najlepszym sposobem na pozbycie się śmieci oraz najlepszą dla ziemi alternatywą dla składowania i spalania odpadów.

Skup plastiku lepszą alternatywą niż składowanie odpadów

Tworzywa sztuczne rozkładają się naprawdę długo. Zajmują bardzo wiele powierzchni, a także wydzielają toksyczne związki, które źle wpływają na glebę i powietrze, a stamtąd przedostają się do organizmów żywych, szkodząc ludziom i zwierzętom. Tak samo złe jest spalanie, które niestety często widzi się zwłaszcza na terenach wiejskich. Spalanie w domowych piecykach tworzyw sztucznych powoduje wydzielanie bardzo niebezpiecznych związków, które wpływają destrukcyjnie na zdrowie osób przebywających w domu. Ponadto takie związki ulatniają się do atmosfery, dokładając się do ogólnego bilansu zanieczyszczeń powietrza.

Co oznacza recykling plastiku?

Recykling przyszedł z krajów zachodnich i w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników, którym nieobojętny jest los natury ani przyszłość gatunku ludzkiego. Dzięki powtórnym przetwarzaniu tworzyw sztucznych zużywana jest mniejsza ilość energii niż w przypadku tworzenia nowych materiałów. Zmniejsza się także liczba odpadów. Prowadzi to również do ochrony naturalnych surowców, których zużywa się mniej, oraz do ochrony środowiska, gdyż jest zanieczyszczane w mniejszym stopniu, niż przy spalaniu czy składowaniu materiałów sztucznych.

Co powstaje dzięki recyklingowi?

Wiele rodzajów tworzyw sztucznych może być przetworzonych, a następnie powtórnie wykorzystanych. Zużyte butelki mogą się zmienić w ubrania syntetyczne, folie i torebki plastikowe, pojemniki czy długopisy. Przetworzony plastik używany jest także w budownictwie, np. przy budowie ram okiennych i ogrodzeń czy płyt termoizolacyjnych. Widać więc, że recykling jest bardzo użyteczny – np. do wytworzenia bluzy z polaru wykorzysta się materiał pozyskany z około 35 butelek PET.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *